Dura Vermeer en Aafje bouwen samen aan de toekomst van ouderenzorg in Rotterdam-Zuid
Goede communicatie is wat bouwplaatsmanager Douwe van de Reep van Dura Vermeer Bouw Zuid West betreft, dé sleutel voor het succesvol bouwen in de care-sector. Samen met zijn team werkt hij aan het grootschalige, duurzame zorgcomplex Aafje Meerweide in Rotterdam-Zuid. Met Liesbeth Bouchrit, projectmedewerker vastgoed bij Aafje, blikt hij terug op de succesvolle eerste fase van het project.
Rotterdams zorgcomplex met karakter
Een typisch Rotterdams verpleeg- en verzorgingshuis, met een diverse bewonersgroep en een warme sfeer. Zo omschrijft Liesbeth Bouchrit zorgcomplex Meerweide in de wijk IJsselmonde. “Passend bij ons als écht Rotterdamse zorgorganisatie. Niet lullen, maar poetsen, is onze mentaliteit. Wij willen de toon zetten, ons onderscheiden en vooruitstrevend zijn in de dienstverlening én huisvesting.”
Aafje heeft de afgelopen jaren volgens Liesbeth dan ook flink geïnvesteerd in verduurzaming, verbetering van woonplekken en de algehele toekomstbestendigheid van de ouderenzorg. En nu is Meerweide aan de beurt: “De meerbedskamers met gedeeld sanitair waren niet meer van deze tijd”, legt Liesbeth uit. “En er zijn innovaties op de markt die in dit gebouw ontbraken, maar die het verschil maken voor onze bewoners en medewerkers in de dagelijkse zorgpraktijk.”
Bouwpartner
Eerder bouwde Aafje Hof van Kralingen, een eerste nieuwbouw locatie aan de Kralingseweg 500 in Rotterdam. Het programma van eisen was er dus al, maar ook de lessons learned vanuit dit project zijn meegenomen. Dura Vermeer kwam voor de bouwkundige fase uit de aanbesteding als beste bouwpartner naar voren. Niet vanwege het laagste prijskaartje, maar door de efficiënte planning én de klik op basis van de gedeelde Rotterdamse mentaliteit. “We werken met een kwetsbare doelgroep. Onze bewoners zijn mensen van de dag. Hoe sneller de bouw, hoe sneller zij weer fijn op hun plekje zitten. Daarmee beter voor iedereen,” aldus Liesbeth.
Dura Vermeer is net als Aafje van oorsprong een Rotterdams bedrijf, en dat is volgens haar te merken. “Niet scoren met woorden, maar raken met daden”, vat ze samen. “Dura Vermeer is laagdrempelig, oplossingsgericht en denkt actief mee.” Zaken die noodzakelijk zijn in de care-sector volgens de projectmedewerker. “Voor ons als opdrachtgever is het belangrijk dat een project voelt als een team effort en dat wij niet langs de zijlijn staan. In de sociale omgeving waarin wij werken is het belangrijk om een goed gevoel te hebben bij elkaar zodat je samen kan optimaliseren. Dat is belangrijker dan het prijskaartje.” Bouwplaatsmanager Douwe van de Reep beaamt het belang van een goede klik: “De zorg is zo dynamisch en veranderlijk dat het allerbelangrijkste voor beide partijen goede communicatie is. Zeker als de spreekwoordelijke winkel tijdens het project openblijft.”
Operationeel
Tijdens de sloop en nieuwbouw van Meerweide blijft het verzorgings- en verpleeghuis operationeel. Een deel van de psychogeriatrische bewoners en Aafje-medewerkers is tijdelijk verhuisd naar een andere locatie, maar het grootste deel blijft ten tijde van de werkzaamheden op hun eigen stek.
Er worden 216 moderne studio’s gerealiseerd, verdeeld over twee vrij indeelbare gebouwen met respectievelijk zes en zeven bouwlagen. De gebouwen worden verbonden door een laag middengebouw. De studio’s krijgen rails voor tilliften, om medewerkers te ontlasten, en zogenoemde slimme badkamers met kunststof wandpanelen en epoxyvloeren. “Onderhoudsvrij en toekomstbestendig”, licht Douwe toe.
Wat maakt de badkamers slim? “Ze kunnen volledig openklappen zodat er een douchebrancard in past en de wasbak naar de bedrand kan worden bewogen,” legt Liesbeth uit. “Onze medewerkers hoeven daardoor niet meer met water te sjouwen.” Ook worden er in de vernieuwde gebouwen voorbereidingen getroffen voor de installatie van lichaamsföhns, een zorginnovatie die Aafje momenteel test. “Cliënten kunnen zich hiermee zelf afdrogen. Dat doet veel voor hun zelfredzaamheid en eigenwaarde. Weer een voorbeeld van het innovatieve karakter van Aafje. Of de test ook tot toepassing gaat leiden is nog even afwachten.”
Complex proces
De transformatie is deels renovatie en deels nieuwbouw. “De hele bingokaart is vol,” grapt Douwe. “Wij slopen en bouwen nieuw, Aafje renoveert en verplaatst bewoners. Dat riedeltje herhalen we in fase twee opnieuw.”
Het project vraagt om nauwe samenwerking. “Het is een treintje dat we rijdende moeten houden door goede communicatie met de opdrachtgever, de bewoners en de onderaannemers die specialistische kennis hebben van zorggebouwen,” aldus Douwe. “Vooral aan de voorkant van het proces moesten we stevige gesprekken voeren om partijen te overtuigen van de haalbaarheid van onze planning. Inmiddels staan alle neuzen dezelfde kant op.”
Bewoners en communicatie
De belangrijkste neuzen zijn die van de bewoners. “We slopen en bouwen op een paar meter van de gevel. In de planning houden we rekening met geluidsoverlast, maar stil kunnen we ons werk niet maken,” zegt Douwe. Toch ervaren bewoners het proces positief. “We peilen regelmatig hoe het met ze gaat en ze kunnen altijd aankloppen bij onze keet in de centrale hal. We kennen elkaar inmiddels, er zijn geen drempels.”
Om de communicatie verder te versterken, is er een omgevingsmanager aangesteld die bewoners en omgeving informeert en een laagdrempelig aanspreekpunt vormt. Daarnaast communiceert Aafje via bijeenkomsten en een monitor in de hal, waarop de planning en updates zichtbaar zijn. Liesbeth: “We willen bewoners en medewerkers bij elke stap van het proces betrekken, het is immers hun gebouw. Mede dankzij de werkwijze van Dura Vermeer voelen bewoners zich deel van het geheel, en dat maakt de transformatie voor hen interessant en zelfs leuk. Zorgen en vragen zijn omgeslagen in enthousiasme en betrokkenheid.”
Liesbeth blikt tevreden terug op de eerste fase. “Dura Vermeer snapt waar wij als organisatie voor staan en ze snappen de behoefte van onze doelgroep en medewerkers.” Douwe glimlacht: “Het blijft fijn om te horen dat onze aanpak werkt. We hebben bewust een team ingezet met focus op zachte waarde. Een team dat zich kan inleven in de doelgroep. Ik ben ervan overtuigd dat als je onderling goed communiceert, je alles kan ondervangen.”
Dynamisch bouwen
De veranderlijkheid van de zorg vraagt om flexibiliteit. “Ook al lag er een blauwdruk voor de transformatie van Meerweide, tijdens het proces kwamen er toch verbeteringen en vernieuwingen uit de zorgpraktijk naar boven die om wijzigingen vroegen in het ontwerp,” vertelt Liesbeth. “Als zorgorganisatie wil je een bouwpartner die daarop kan inspelen en Dura Vermeer biedt dat.”
Douwe nuanceert: “Het is uitdagend als er tijdens het bouwproces nog wijzigingen in het ontwerp plaatsvinden, maar wij vinden het belangrijk toekomstbestendig te bouwen en zijn bereid, waar mogelijk te optimaliseren. We bedenken samen met de opdrachtgever hoe we dit het beste kunnen doen.” Liesbeth: Daarom is het teamgevoel zo belangrijk. We willen kunnen bouwen op onze bouwpartner en hun ervaring in de care-sector.”
Toekomstmuziek
Wat het teamgevoel betreft, zit het meer dan goed. Terwijl de transformatie van Meerweide nog volop gaande is, spreekt Dura Vermeer de wens uit om de samenwerking ook in de toekomst voort te zetten. “Met ieder zorggebouw dat we realiseren, doen we nieuwe inzichten en innovaties op,” vertelt Liesbeth. “Die kennis zetten we in om samen steeds sterkere en toekomstbestendige zorggebouwen neer te zetten.”
De verwachte oplevering van het eerste zorggebouw staat begin 2026 gepland en de tweede fae in het voorjaar van 2028. Het vernieuwde complex zal functioneren als een centrale ouderenhub in de wijk, met faciliteiten zoals een huisartsenpraktijk, dagbesteding en een sfeervolle brasserie.
Liesbeth: “We praten hier al jaren over en kunnen niet wachten tot de oplevering.” Ook Douwe kijkt met trots naar het project. Zijn dochter studeert verpleegkunde. “Het is keihard werken in de zorg. Ik vind het mooi dat ik door te bouwen aan nieuwe zorgcomplexen, een bijdrage kan leveren aan het wooncomfort van de bewoners én het fijner maken van de dagelijkse praktijk van zorgmedewerkers.”