Dura Vermeer onderzoekt met Humanoid Application Center de toekomst van robotisering in de bouw
Hoe zorgen we ervoor dat we ook in de toekomst voldoende vakmensen hebben om de groeiende bouwopgave uit te voeren? De bouwsector staat voor grote uitdagingen. De maatschappelijke opgave in de bouw- en infrasector blijft groot. Tegelijkertijd staat de beschikbaarheid van vakmensen steeds verder onder druk. Daarom onderzoekt Dura Vermeer samen met het Humanoid Application Center (HAC) hoe humanoid robotica in de praktijk kan bijdragen aan slimmer, veiliger en toekomstbestendiger werken.
Met de officiële opening van het HAC op de Mechatronica Innovatie Campus Schiedam (MICS) zetten we samen met andere partners een belangrijke stap in de ontwikkeling én toepassing van humanoid robotica in Nederland.
Robotisering als middel, niet als doel
kennis, ervaring en organisatie die nodig zijn om die technologie straks succesvol toe te passen. Uiteindelijk gaat het om de vraag hoe technologie kan bijdragen aan de grote maatschappelijke opgaven waar de bouwsector voor staat.
Robotisering zien wij als een middel om vakmensen te ondersteunen, niet om ze te vervangen. Door fysiek zware en repeterende werkzaamheden te verlichten, ontstaat meer ruimte voor het vakmanschap waar mensen echt het verschil maken.
Waarom juist nu?
De technologie ontwikkelt zich razendsnel, terwijl de opgave rondom woningbouw, beheer en onderhoud van infrastructuur groot blijft, de productiviteit onder druk staat en de bouwsector tegelijkertijd te maken heeft met vergrijzing en een beperkte instroom van nieuwe vakmensen. Juist daarom kiezen we ervoor om nu al ervaring op te doen met robotisering. Want wie straks succesvol met deze technologie wil werken, moet vandaag beginnen met leren.
Leren door te doen
Binnen het HAC onderzoekt Dura Vermeer als eerste use case hoe humanoid robotica kan worden toegepast bij bestratingswerkzaamheden. Bestrating maakt integraal onderdeel uit van veel van onze infraprojecten. Hoewel deze werkzaamheden veelal worden uitgevoerd door gespecialiseerde, vaak kleinere partners met beperkte mogelijkheden om zelf in dit soort technologie te investeren, zien wij het als onze verantwoordelijkheid om samen met de keten te investeren in innovaties die de sector vooruithelpen.
Bestraten is een logische eerste stap. Het is fysiek zwaar, repeterend en kent een hoge mate van standaardisatie, terwijl juist op dit vakgebied de arbeidsmarktkrapte groot is. Juist hierdoor ontstaat op termijn een toenemende druk op de uitvoerbaarheid van dit werk. Daardoor is het een geschikte eerste use case om ervaring op te doen met de toepassing van humanoid robotica in de praktijk.
Samen bouwen aan de toekomst
Dura Vermeer brengt binnen het HAC praktijkkennis uit de bouwsector in. Samen met technologiepartners, onderwijs- en kennisinstellingen ontwikkelen en testen we hier nieuwe toepassingen van humanoid robotica. Het HAC biedt daarvoor toegang tot hardware, specialistische kennis en een praktijkomgeving waarin innovatie direct kan worden vertaald naar de dagelijkse praktijk. Naast de eerste use case rondom bestratingswerkzaamheden biedt het HAC ruimte om in de toekomst ook andere toepassingsmogelijkheden te onderzoeken.
Door nu te experimenteren en samen te leren binnen het HAC bouwen we aan een toekomst waarin mens en technologie steeds vaker samenwerken aan een veilige, productieve en toekomstbestendige bouwsector.
"De echte innovatie zit niet alleen in de robot, maar in de manier waarop we ons als organisatie voorbereiden op een toekomst waarin mens en technologie samen het verschil maken." – Jaap Hulshoff, directeur Technologie & Innovatie Dura Vermeer