Op 70 meter hoogte zie je veel. Maar niet alles.
Vanaf de Liebherr 340 EC-B 12L torenkraan op bouwplaats De Nieuwe Tuin in Utrecht ligt de hele bouwplaats aan je voeten. Er hangt een gecombineerde last van een steker, evenaar en een prefab element van duizenden kilo’s aan je haak en soms werken er wel 150 collega's tegelijk aan hetzelfde project. Je hebt het overzicht, maar ziet nooit alles. Juist daarom vertrouwt iedere torenkraanmachinist op één persoon: de rigger. Hij ziet wat jij vanaf 70 meter hoogte niet kunt zien en zorgt dat iedere hijs veilig verloopt. Volgens rigger Liam Bloemendaal draait een goede samenwerking dan ook om veel meer dan portofoonverkeer."Een goede torenkraanmachinist doet niet zomaar wat ik vraag. Hij denkt mee."
Liam werkt nog niet zo lang als rigger, maar de bouw kent hij als zijn broekzak. Vanaf zijn zeventiende werkte hij in de sloop, waar hij dagelijks tussen mobiele kranen en zware betonelementen stond. "Op een gegeven moment begon ik lichamelijk te merken hoe zwaar dat werk eigenlijk was. Toen dacht ik: dit houd ik geen dertig jaar meer vol.” Via een rigger van Dura Vermeer liep hij mee op een project en ontdekte hij het vak. "Je ziet bijzondere hijsklussen waarvan je niet wist dat ze überhaupt mogelijk waren. Toen dacht ik: dit wil ik ook!". Niet veel later solliciteerde hij bij Dura Vermeer, maakte hij de overstap en volgde de TCVT-opleiding tot rigger.
De ogen en oren van de torenkraanmachinist
Op de bouwplaats ziet Liam de rigger en torenkraanmachinist als één team. "Hij heeft vanuit de kraan overzicht over het hele project. Ik zie wat er beneden gebeurt.” Voor Liam begint een goede hijs niet bij de kraan, maar bij de samenwerking. Een goede kraanmachinist doet volgens hem dan ook meer dan alleen luisteren. "Hij voert niet zomaar uit wat ik vraag. Hij denkt mee, blijft rustig, controleert wat ik doe en geeft ook zelf suggesties als het slimmer kan. Dat maakt ons een goed hijsteam." Juist die rust maakt volgens hem het verschil. "Als ik vraag om tien centimeter te zakken, dan hoeft dat niet meteen in één ruk. Maar rustig en beheerst. Met één druk op de portofoon zet je samen een gigantische machine in beweging. Dan moet je precies weten wat je aan elkaar hebt."
Vooruitdenken hoort bij het vak
Volgens Liam is een goede rigger veel meer dan iemand die lasten aanslaat. "Je bent het aanspreekpunt op de bouwplaats. "Ik wacht niet tot iemand mij belt. Ik kijk wat eraan komt en probeer de uitvoering zoveel mogelijk te ontzorgen. Daarom drink ik 's ochtends een bak koffie met de uitvoerder. We bespreken de planning, kijken welke hijsen eraan komen en stemmen af met de mensen op de bouwplaats. Daardoor hoeft de uitvoering mij niet steeds aan te sturen." Dat vooruitdenken maakt volgens hem ook het werk van de torenkraanmachinist prettiger. “Je weet wat eraan komt en daardoor werk je veel relaxter samen."
Veiligheid boven snelheid
Dat veiligheid voor Liam op één staat, merken collega's ook. Hij lacht wanneer hij vertelt over zijn bijnaam. "Op een vorig project noemden ze me weleens gekscherend 'Autismus Maximus', omdat ik overal bovenop zat. Prima. Liever kritisch dan achteraf spijt. Als ik zie dat iets niet veilig gebeurt, dan grijp ik gewoon in." Volgens hem ontstaat onveilig werken vaak doordat mensen denken: ‘Zo doen we het altijd.’ "Juist dat vind ik gevaarlijk. Als iets niet volgens de voorschriften gebeurt, dan stop ik de hijs. Liever vijf minuten vertraging dan een ongeluk."
Zijn plek gevonden
Waarom hij uiteindelijk voor Dura Vermeer koos? "Ik liep al jaren op verschillende bouwplaatsen rond. Dan zie je vanzelf welke bedrijven hun materieel, organisatie en veiligheid goed voor elkaar hebben. Dura Vermeer hoorde daar voor mij altijd bij." Dat hij daarnaast een enorme kranengek is, helpt natuurlijk ook. "Hier werken we met Liebherr torenkranen. Het nieuwste type staat hier gewoon op de bouwplaats."
Maar het zijn vooral de complexe hijsen die zijn werk leuk maken. "Op deze bouwplaats werken we bijvoorbeeld met speciaal ontwikkelde hijsmiddelen voor prefab betonelementen. Dat zijn de momenten waarop je echt met het vak bezig bent. Niet alleen een pallet verplaatsen, maar nadenken over hoe je een bijzonder element veilig kunt hijsen.”
Met een lach sluit hij af: "Ik zit hier gewoon goed. Dus als je van dit vak houdt en graag in een hecht hijsteam werkt, moet je eens komen kijken."
Wil je graag meer weten over de rol van Rigger of Torenkraanmachinist bij Dura Vermeer? Neem contact op met Sharon Kuling.
Dit artikel verscheen eerder in vakblad HZC