Waarom werkvoorbereider Lex zich bij Heyma direct thuis voelde: ‘Het draait niet alleen om stenen, maar vooral om mensen’

22 september 2026

Komend van een kleine aannemer vreesde werkvoorbereider Lex Grondstra bij ‘het grote Dura Vermeer’ een nummertje te worden. Het tegenovergestelde bleek waar. Juist de aandacht voor mensen, van collega’s tot bewoners binnen renovatieprojecten, maakt dat hij ruim vier jaar later nog elke dag met plezier naar zijn werk gaat. “Dit is wat mij betreft de beste werkplek in de bouwsector.”

“Een sociale werkplek, met leuke collega’s en focus op mooie werken afleveren”, vat werkvoorbereider Lex Grondstra zijn werkgever Dura Vermeer Heyma samen. Ruim vier jaar geleden maakte hij de overstap van een kleine aannemer naar wat hij destijds zag als ‘het grote Dura Vermeer’. Een spannende, maar bewuste stap gedreven vanuit de behoefte om meer te focussen op de menselijke kant van zijn werk. “Aannemers richten zich van oudsher vooral op de stenen, niet op de mensen”, licht Lex toe. Iets wat voor hem steeds meer begon te wringen: “Bij renovatieprojecten komen we letterlijk achter de voordeur. Het klopte voor mij niet dat ik als bouwer zo weinig betrokken was bij de mensen voor wie we het uiteindelijk doen.”

Daar kwam in 2022 Dura Vermeer Heyma om de hoek. Het viel Lex op dat zij rondom hun projecten een mensgerichte boodschap verspreidden richting woningcorporaties. “Destijds waren ze net begonnen met de inzet van bewonersconsulenten op renovatieprojecten”, herinnert hij zich. Medewerkers die zich volledig toespitsen op de communicatie met en ondersteuning van bewoners. Dat ook het personeelsbeleid mensgericht bleek, trok Lex definitief over de streep. Terwijl zijn vrouw in verwachting was van hun tweede kindje, las hij op de website dat Dura Vermeer het ouderschapsverlof aanvult tot honderd procent. “Misschien een lokkertje, maar voor mij was het de gedachte erachter die telde. Dat een werkgever je de ruimte geeft om zonder financiële druk in die bijzondere tijd met je gezin te zijn.”

Een nummertje?

Toch begon Lex met wat schroom aan zijn sollicitatiegesprek bij Dura Vermeer Heyma. “Komend van een kleine aannemer waar iedereen elkaar kent, was ik bang hier een nummertje te worden.” Een twijfel die direct tijdens het eerste gesprek werd weggenomen. “Heyma bleek de voordelen van een grote landelijke bouwer te hebben, zoals kennis, kunde en financiële zekerheid, gecombineerd met de regionale verankering en laagdrempeligheid van een familiebedrijf”, resumeert Lex. De werkvoorbereider herinnert zich de nadruk die in het eerste gesprek werd gelegd op de eigen visie en aanpak van de werkmaatschappij, de diversiteit aan werken en de ambitie om te groeien. “Zowel als werkmaatschappij als medewerkers”, vertelt Lex. “Want als de mensen binnen Heyma zich ontwikkelen, ontwikkelt de werkmaatschappij automatisch mee. Dat vond ik een mooie gedachte.”

Ook niet onbelangrijk voor de werkvoorbereider: de vrijdagmiddagborrel. “Ik heb direct gevraagd of er wel oog was voor elkaar als collega’s.” Het antwoord: een volmondige ja. “Er bleek zelfs een speciale activiteitencommissie te zijn”, lacht Lex tevreden. Van fanatieke potjes padel tot gezellige borrels: oog voor een fijne sfeer, ook buiten werktijd, is er volgens de werkvoorbereider volop. Inmiddels heeft hij zelf al vier jaar op rij geholpen bij de organisatie van de jaarlijkse skivakantie. “Nagenoeg iedereen gaat mee. Van mensen op kantoor tot vaklieden uit de keten. Iedereen wordt gezien en hoort erbij.” Het verklaart volgens Lex de ‘vertrouwdheid’ die hij tijdens zijn sollicitatieprocedure al proefde bij zijn toekomstige collega’s. “De mensen die ik sprak, zaten zichtbaar goed op hun plek en lekker in hun vel. Dat bevestigde voor mij dat wat HR schetste, daadwerkelijk overeenkwam met de praktijk op de werkvloer.”

Werkvoorbereider

Ruim vier jaar later is Lex één van hen. Ook hij gaat elke dag met een glimlach naar zijn werk. “Maar ik heb dan ook de leukste functie”, grapt hij. Dat hij werkvoorbereider wilde worden binnen de renovatiesector, wist hij direct na zijn opleiding Bouwkunde. “Je bent als werkvoorbereider de spil in het proces. Je puzzelt mee aan alle verschillende onderdelen van het project om het buiten maakbaar te krijgen. Van de technische uitwerking en planning tot inkoop en kostenbewaking. Het is superdynamisch.”

Vooral de onvoorspelbaarheid van renovatiewerkzaamheden geeft hem een kick: “Je kan elke dag voor verrassingen komen te staan. Als de uitvoerder tijdens de sloop iets aantreft wat we in de voorbereiding niet konden voorzien, kan het dat het hele plan op de schop moet.” Het is precies waar Lex van ‘aan’ gaat: “Samen zoeken naar een goede oplossing, overleggen met alle betrokken partijen, sleutelen aan de planning en het kostenplaatje; mijn werk is nooit hetzelfde.”

Teamwork

Goed teamwork en een fijne sfeer is volgens de werkvoorbereider cruciaal. “Als werkvoorbereider moet je snel kunnen schakelen met verschillende functiegroepen en externe partijen. Alleen samen kunnen we het voor elkaar boksen.” Het huidige team waarmee hij sinds november werkt aan de grootschalige renovatie van 128 sociale huurwoningen in de Mariahoeve in Den Haag, is wat hem betreft een perfect voorbeeld van teamwork. “We hebben echt een prachtteam”, vertelt hij trots, “met een goede balans tussen jongens die het vak nog leren, een senior werkvoorbereider die al jaren meedraait en twee uitvoerders die maar al te graag hun kennis delen.” De kracht van het team? “We zijn oplossingsgericht, kunnen vanuit onze kennis en ervaring het hoofd koel houden in tijden van druk en staan altijd voor elkaar klaar.”

Dat geldt overigens ook voor een lolletje: “Er worden flink wat grappen en grollen uitgehaald buiten en in de keet. Het moet ook leuk blijven hè?” Op kantoor, waar Lex tijdens de voorbereiding van een werk zijn dagen doorbrengt, is de sfeer formeler. “Nog steeds gezellig, maar iets minder ongeremd”, lacht hij.

Mensgericht

En de samenwerking met de bewonersconsulent waar Lex bij zijn overstap zo naar uitkeek? “Die is precies zo waardevol als ik mij had voorgesteld.” Volgens de werkvoorbereider brengt het rust op een werk dat bewonersconsulenten een luisterend oor bieden aan bewoners. “Daardoor kan ik mij volledig op de techniek focussen.” Dat betekent overigens niet dat Lex geen contact met bewoners heeft: “Als er technische toelichting nodig is op waarom we bijvoorbeeld zoveel herrie maken, staan wij klaar. We zijn één team en dat dragen we ook uit naar de bewoners.” Met resultaat: “We krijgen regelmatig een lekkere koek van bewoners. Die waardering maakt ons werk natuurlijk nog leuker.”

Maar wat Lex echt drijft in zijn werk: “Als fijn samenwerkend team samen iets moois neerzetten.” Het soort project, maakt de werkvoorbereider niet uit. “Als je een uitdaging samen naar een passende oplossing kan brengen, ben ik trots. Of dat nou om een complex utilitair werk gaat of een deeloplevering binnen een repeterende woningrenovatie. Het samen flikken, ons werk buiten tot leven zien komen, daar gaat het voor mij om.” Het is precies wat hem als student al motiveerde: “Dat ik later tegen mijn kinderen kan zeggen: papa heeft daaraan meegewerkt.”

Dé werkplek

Zonder twijfel zegt Lex zijn plek bij Dura Vermeer Heyma te hebben gevonden. “Dit is wat mij betreft de beste werkplek in de bouwsector.” Het verschil met zijn rol als werkvoorbereider bij eerdere werkgevers? “Het sociale. Dat je oog hebt voor de mensen voor wie je bouwt, voor wie je werkt, maar ook met wie je samenwerkt.” De werkvoorbereider benadrukt dat dit niet betekent dat iedereen binnen Heyma ‘zacht’ is. “We hebben natuurlijk allemaal andere karakters en het kan soms ook schuren, maar we staan wel open voor elkaar.” En dat is ook terug te zien in het personeelsbeleid, aldus Lex: “Er is veel focus op welzijn van medewerkers en een goede werk-privébalans.” Zo heeft Lex flexibele werktijden, zodat hij zijn kinderen ’s ochtends naar school kan brengen, en werkt hij regelmatig vanuit huis. “Zolang je het bespreekbaar maakt, is er veel mogelijk.”

En dat geldt ook voor de doorgroeimogelijkheden binnen zijn loopbaan. “Het uitspreken en opvolgen van ambities wordt actief gestimuleerd.” Zijn ambitie? Een nog betere werkvoorbereider worden. “Ik volg nu een expertcursus, zodat ik mijn kennis en passie ook goed kan overdragen aan nieuwe collega’s. Maar wie weet waar ik in de toekomst nog naar doorgroei. Zolang ik maar met net zoveel plezier naar mijn werk ga.”

Wil je graag meer weten over de rol van werkvoorbereider bij Dura Vermeer Heyma? Neem contact op met Elvira Haksteen.

Bouw en Vastgoed
Elvira HaksteenCorporate Recruiter Regio Zuid-Holland
Eerste deelnemers Dura Vermeer Vakschool behalen diploma Vakman GWW
24 september 2026
Op 70 meter hoogte zie je veel. Maar niet alles.
14 september 2026
Van leerling timmerman tot aanstormend hoofduitvoerder: Atilla Arslan vond zijn ‘thuis’ bij Dura Vermeer Heyma
10 september 2026
Roland Holstlaan opgeleverd: studentencomplex klaar voor de toekomst
23 juli 2026
Legends in de bouw: lancering van netwerk vóór en dóór onze 55+ collega’s
21 juli 2026
Een nieuw hoofdstuk voor een historisch icoon
21 juli 2026

Solliciteer naar de rol van Werkvoorbereider